obwoluta, obwoluty

Obwoluty – czyli jak przechowywać dokumenty

Ważne dokumenty firmowe przekazywane kontrahentom lub stronom umów handlowych, składają się zazwyczaj z kilku stron. Spięcie ich wszystkich spinaczem powoduje trwałe zagięcie papieru, co wygląda nieestetycznie. Połączenie zszywkami utrudnia przeglądanie kolejnych stron. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie obwoluty, która scala dokument bez uszkadzania kartek.

Jak chronić dokument?

Najbardziej popularna do tego celu jest obwoluta z listwą. To arkusz przezroczystej sztywnej folii złożonej do formatu A4. Wsuwa się do niej plik kartek, które są zabezpieczone przed wypadnięciem przez listwę zaciskową umieszczoną na zagiętej krawędzi. Przejrzystość folii umożliwia zobaczenie strony tytułowej. Do zabezpieczenia poufnych dokumentów lepsze są obwoluty od Biurwa.pl o przyciemnionej okładce. Ten prosty artykuł biurowy umożliwia:

– swobodne przeglądanie stron,

– zabezpieczenie kartek przed zagięciami,

– uchronienie przed przypadkowym rozsypaniem się kartek,

–  w razie potrzeby łatwe wyjmowanie lub dokładanie stron.

Zabezpieczenie pojedynczych kartek lub dokumentów archiwalnych

W biurach i urzędach wszechobecne są koszulki na pojedyncze pisma. To taki rodzaj obwoluty, w której na jednym z boków znajduje się perforacja umożliwiająca wpięcie do segregatora. Na dokumenty o niestandardowym formacie – mniejszym od A4, dobra jest obwoluta z klapką. Luźne kartki zawsze pozostaną w jednym miejscu. Do przechowywania archiwalnych, pożółkłych i uszkodzonych dokumentów, można wykorzystać obwolutę, której dwie sąsiadujące ze sobą krawędzie wzmocnione są zgrzewem w kształcie litery L.